19 marca 2017

Zabytki ziemi kaszubskiej

Kaszuby to piękny region naszego kraju, który posiada też długą historię i bogatą kulturę. Jedną z charakterystycznych cech tego kawałka Polski jest własny język, którym posługują się mieszkańcy m.in. Kartuz, Chojnic czy Wejherowa i Pucka. Kaszuby przyciągają też swoją przyrodą. Znajdziemy tu wiele jezior oraz leśnych szlaków, które idealnie nadają się do uprawiania sportów. W ostatnich latach pojawiają się tutaj też atrakcje, takie jak Kaszubski Park Miniatur, które cieszą się wielką popularnością wśród dorosłych, jak i dzieci. Nic dziwnego, że co roku ten region wybierają w czasie wakacji tysiące turystów z całej Polski. Na tych, którzy się na to zdecydują, czeka tu bardzo dobra baza noclegowa. Prawie każda z miejscowości, którą miniemy na Kaszubach, może się pochwalić miejscami do spania dla turystów. By znaleźć odpowiadające nam noclegi, wystarczy skorzystać z pomocy Internetu bądź szukać bezpośrednio w którymś z miast, np. w Pucku, Kartuzach czy Gdańsku. Można też wybrać się do Chojnic – miejscowości położonej w południowej części Kaszub, w okolicach Borów Tucholskich. Tak jak Kaszuby są dobrym pomysłem na lato, tak na zimę możemy wybrać się do Szklarskiej Poręby na narty – Polska jest pełna niespodzianek, jeśli chodzi o bogactwo miejsc na wakacje i ferie.

Historię Chojnic można śledzić aż od XII wieku, gdy w tych miejscach znajdował się dawny gród, który trafił później pod krzyżacki zarząd. Z tych czasów oraz późniejszych wieków, pozostały nam do dzisiaj liczne zabytki na tych ziemiach. Bazylika w Chojnicach, czyli kościół Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela, powstał w połowie XIV stulecia. Reprezentuje on styl gotycki w odmianie nadwiślańskiej. Wiele z zabytków w podobnym stylu możemy znaleźć też w innych miastach i miejscowościach na Kaszubach. Świątynia płonęła wiele razy, więc niewiele zachowało się tu z dawnego wystroju. Ostatni pożar miał miejsce wskutek walk Armii Czerwonej z siłami niemieckimi.

Jednym z symboli miasta jest tutejszy ratusz. Jest to konstrukcja, która wyróżnia się wielkością otaczającej zabudowy oraz stylem. Przy ratuszu inne kamienice chojnickiego rynku wyglądają jak domki dla lalek. Budynek powstał na początku XX wieku, a do jego budowy wykorzystano czerwoną cegłę. Przed ratuszem znajduje się też duża fontanna. Przy niej są trzy figury kobiet, wykonane z brązu. W Chojnicach zobaczymy wiele innych zabytkowych budowli. Warto tu wspomnieć chociażby o eklektycznym pałacu, będącym siedzibą starostwa powiatowego.

4 thoughts on “Zabytki ziemi kaszubskiej”

  1. Eunika

    @Renatka ja też z przyjemnością czytam i planuję swoje wakacje inspirując się wpisami autorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>