1 grudnia 2016

Szklarska Poręba – korona Karkonoszy

Karkonosze to dość rozległy teren, jednak kiedy zdecydujemy się na urlop, musimy ściślej się określić jeżeli chodzi o wybór konkretnego miasteczka lub miejscowości, w której znajdziemy odpowiednie zaplecze i wygodną bazę noclegową. Jaką więc miejscowość wybrać, aby mieć kontakt z naturą i jednocześnie mieć wszędzie blisko? Nie ulega wątpliwości. że najlepszym miejscem będzie Szklarska Poręba. Duży udział w hotelach i noclegach Karkonoszy ma właśnie ta miejscowość.

Warto przybliżyć historię tego miejsca. Zaczęło się od wielkiego podarunku. A konkretnie od podarku w postaci ziem, które zostały przekazane przez księcia lwóweckiego dla zakonu joannitów. Zakonnicy byli całkiem zasobni finansowo, dlatego też dokupili sobie „w pakiecie” tereny Gór Izerskich, a tym samym tereny dzisiejszej Szklarskiej Poręby. Co sprawiło, że te ziemie były tak rozchwytywane? Niegdyś walory estetyczne czy piękne widoki nie były aż tak dużą wartością, liczyło się coś innego – złoża złota i drogocennych kamieni szlachetnych. Tereny należały do zakonu tylko przez dziesięć lat, później ziemie te dostały się w ręce rycerza Gotsche Schoff, a jego potomkowie byli właścicielami tych terenów przez następne wieki.

Tereny Karkonoszy były miejscem, w którym intensywnie poszukiwano drogich minerałów, dlatego też teren ten był wyeksplorowany we wszystkich kierunkach. W XV wieku została tu zbudowana pierwsza huta szkła, co dało nadzieję na gospodarczy i przemysłowy rozwój tego regionu. Stąd wiadoma nazwa miejscowości. W bardzo szybkim tempie miejscowość stała się uzdrowiskiem, do którego zjeżdżali kuracjusze z całej Polski. Dziś jedną z form najskuteczniejszej terapii jest tu zwykły spacer po górskich wzniesieniach w towarzystwie szumu pięknych i klimatycznych wodospadów.

One thought on “Szklarska Poręba – korona Karkonoszy”

  1. Waleria

    Dla mnie najpiękniejsze podczas wędrówek po Karkonoszach są wodospady i ten szum spadającej wodnej kaskady, muzyka dla moich uszu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>