29 stycznia 2017

Katowice dawniej i dziś

Katowice zamykają dziesiątkę największych polskich miast. Ich historia zaczyna się w XIV wieku, kiedy istniała tu osada rolnicza wraz z kuźnią żelaza. Pierwsze pisemne informacje o miejscowości pojawiają się w 1598 roku w notatkach księdza Jana Kazimierskiego, wizytatora parafii. Sama nazwa „Katowice” może pochodzić od słów „kat” lub „kąty”.

Pierwszy plan miejscowości pochodzi z 1686 roku. W 1846 uruchomiono linię kolejową, łączącą Katowice z Wrocławiem [https://pl.wikipedia.org/wiki/Wroc%C5%82aw], nastąpił wtedy intensywny ich rozwój. W 1865 miejscowość uzyskała prawa miejskie. Obecnie Katowice są największym miastem aglomeracji śląskiej, centrum kulturowym regionu i ważnym ośrodkiem akademickim.

Jedną z atrakcji miasta jest park Kościuszki. Jest to jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców. Te tereny zielone mieszczą się w centrum i stanowią doskonałą odskocznię od wielkomiejskiego stylu życia. Spotyka się tu młodzież, spacerują rodziny z dziećmi, przesiadują ludzie starsi. Park ma powierzchnię 72 hektarów. Jest wzorowany na angielskie ogrody. Znajduje się tu prawie sto różnych gatunków drzew i krzewów, żyje tu ptactwo, kaczki, gołębie, kosy, szpaki i zwierzęta, głównie wiewiórki, ale czasem można też spotkać dzika. Trudno uwierzyć, że wszystko to znajduje się jedynie od kilku do kilkunastu minut spaceru od głośnego i tętniącego życiem centrum miasta. W niektórych miejscach ustawione są instalacje sztuki nowoczesnej. Park posiada tez zaplecze gastronomiczne, restaurację Patio-Park. Zabytkami parku są kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła oraz wieża spadochronowa.

Baza noclegowa Katowic jest potężna [], co wcale nie dziwi, jeżeli weźmie się pod uwagę rozmiary miasta. Prym wiedzie tu sieć hoteli Diament. W Katowicach i Chorzowie posiada ona aż 5 ośrodków. Pierwszy z nich to Park Hotel Diament Katowice, ma on cztery gwiazdki, nowoczesne wyposażenie, strefę biznes, 186 pokoi, sale konferencyjne dla łącznie 350 osób, bankomat, centrum fitness. Drugim obiektem jest Hotel Diament Plaza Katowice. Czterogwiazdkowy ośrodek znajduje się w centrum miasta, nieopodal dworca PKP i centrum handlowego, posiada 45 pokoi i zaplecze biurowe. Trzygwiazdkowy Hotel Diament Spodek Katowice to 30 pokoi, restauracja, bar, bilard i klub muzyczny. Pozostałe hotele sieci znajdują się w Chorzowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>