4 marca 2017

Kalisz i rysa na przeszłości

Kalisz to jedno z najstarszych miast w Polsce. A może najstarsze? To akurat trudno jest określić, nikt nie wie jakie osady czy grody mieściły się na tych ziemiach kilka tysięcy lat temu. W tym przypadku bardzo często zostaje ujawniona ludzka ignorancja. Kiedy mówimy o najstarszych polskich miastach słowo Kalisz pada raczej rzadko – częściej jest mowa o obecnej lub byłych stolicach Polski.

Mimo to rozwinęła się tu baza noclegowa (klik w Meteora). Jeżeli chodzi o same noclegi, miasto niczym nie ustępuje innym polskim miastom o podobnej liczbie ludności – a wynosi ona ponad sto tysięcy więc całkiem sporo. Siła rzeczy musiała się tu rozwinąć infrastruktura i kultura turystyczna, z racji na długą historię miasta związana właśnie z tą dziedziną nauki.

Kalisz jest najstarszym oficjalnie i administracyjnie zarejestrowanym polskim miastem. Już w najstarszych zapiskach istnieją wzmianki, że w okolicach miasta kiedyś znajdowały się linie bardzo ważnych szlaków handlowych. Przeważnie handlowano tu bursztynem (klik w Wikipedię). To sprawiło, że powstała tu jedna z pierwszych europejskich osad. Należy podkreślić jedną bardzo ważną rzecz. Zapiski o pierwszych osadach terenu dzisiejszego Kalisza pochodzą już z III wieku naszej ery. To tylko pokazuje jak ważne było to miejsce, kiedy wokół panowała dzicz i pustkowie w dzisiejszej Polsce znajdowały się szlaki komunikacyjne i handlowe.

Zapiski jednak nie zawsze współgrają z tym co odkrywają dziś archeolodzy, a na tych terenach odkrywają naprawdę sporo – kilkadziesiąt osad i cmentarzy, co jest ewidentnym dowodem na to, że już dawno temu okolice były dość gęsto zaludnione, a jak na ówczesne czasu bardzo gęsto. Już kilka wieków po narodzeniu Chrystusa trwał w tu w najlepsze rozwinięty przemysł – produkowano żelazo. Bardzo istotną kwestią było to w jakim języki mogli porozumiewać się ludzie mieszkający tu? W czasie wszechobecnego Cesarstwa rzymskiego języki były bardzo różne mimo ujednolicenia granicznego.

Być może padały tu pierwsze polski słowa, być może przez te lata się przekształciły. Możemy się tylko domyślać, ponieważ nie ma żadnych zapisków z tamtego okresu, a jeżeli są to niestety nie na temat okolic dzisiejszego Kalisza. Jedno jest pewne, że wtedy już była tu zorganizowana władza i życie na ustabilizowanym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>