16 stycznia 2017

Dlaczego warto jest odwiedzić Rzepedź?

Rzepedź nie jest popularną miejscowością na turystycznej mapie Polski – dla amatorów wypoczynku jest to ogromny atut. Wieś położona na obszarze województwa podkarpackiego wydaje się być „ślepa” na swój turystyczny potencjał – w innych osadach o tak niezwykłym położeniu podczas sezonu jest aż „gorąco” od przyjezdnych. Beskidzkie noclegi nie są zbyt rozbudowane, ale to ma swoje plusy i minusy. Minusem jest dość ograniczony wybór ofert, ale atuty wsi mają więcej do zaoferowania niż zastanawianie się nad standardem pobytu.

Rzepedź geograficznie lokuje się w Beskidzie Niskim, ale jest otwartą bramą do Bieszczad. Lokacja Rzepedzi jako wsi królewskiej nastąpiła w 1526 roku na bazie przywileju wydanego przez starostę sanockiego, Mikołaja Wolskiego. Jednocześnie pobudowana została cerkiew. Niestety, już w 1657 roku wieś spustoszył Jerzy Rakoczy, który podczas swego pochodu przez Karpaty w kierunku Lwowa wspomagał się potężną armią siedmiogrodzką – wieś nie mogła się jej w żaden sposób oprzeć. Po tej tragedii wieś funkcjonowała w 10% swych możliwości, ale z czasem życie w tu wróciło do normy. W 1824 roku na miejscu starej cerkwi wzrosła nowa cerkiew Świętego Mikołaja Cudotwórcy, która jest reprezentantką wschodniołemkowskiej architektury sakralnej w wariancie bez wieżowym. Wraz z cerkwią powstała trój kondygnacyjna dzwonnica, która jest osobnym obiektem. Przy cerkwi znajduje się cmentarz.

Zdecydowana większość mieszkańców wsi była wyznania greko katolickiego, mniej było Żydów, a najmniej katolików. Ale to właśnie katolicy po zakończeniu II wojny światowej w zupełnie nieświadomy sposób zapobiegli zniszczeniu cerkwi – przekształcili świątynię w kaplicę pogrzebową, co wstrzymało proces popadania w ruinę obiektu sakralnego, a także odwróciło uwagę władz ludowych nieprzychylnych dla tego typu świątyń. Cerkiew i tak została ograbiona z kilku cennych ikon. Wywiezione zostały dzwony – albo przez wojsko albo na mocy konfiskaty mienia. Dzwony te znajdują się najprawdopodobniej w Sanoku.

Z innych miejsc wartych uwagi to dość nietypowa kapliczka Proroka (Eliasza) z lat 30-tych XX wieku, obecnie sąsiadująca z Kościołem p. w. Błogosławionego Maksymiliana Kolbego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>