1 stycznia 2017

Bystrzyca Kłodzka i jedyne w Polsce muzeum zapalek

Bystrzyca Kłodzka jest miastem o niezwykle bogatej i barwnej historii. Leży w województwie dolnośląskim, a położenie w obszarze Pogórza Sudeckiego sprawia, że występująca tutaj fauna i flora są niezwykłe. Przyroda silnie podkreśla górski klimat. Możemy spotkać tutaj piękne salamandry plamiste, okazy traszki górskiej czy inne typowo górskie gatunki zwierząt i roślin. Bogata historia miasta nie zawsze była kolorowa. W czasie wojen, miasto było wiele razy niszczone i plądrowane, podbijane i odbudowywane. Zawsze jednak udawało się wyjść z opresji obronną ręką. Świadczy o tym zresztą niezwykle wymownie waleczny lew w złotej koronie i ze złotymi szponami, który stanowi symbol miasta.

Bystrzyca Kłodzka jest miastem o niezwykłym układzie urbanistycznym. Układ ten bierze swój początek już w średniowieczu. Miasto zbudowane jest na planie owalu, a jego trapezowy rynek otoczony rzędami historycznych, zabytkowych kamienic dodaje mu niezwykłego uroku, który nie sposób znaleźć w jakimkolwiek innym mieście. Na uwagę zasługuje też budowa tarasowa, z kościołem w najwyższym punkcie całego miasta. Rozpościera się stąd niezwykła panorama na całe miasto, zasługująca na podziwianie przy każdym pobycie w mieście. Bystrzyca Kłodzka jest niezwykle popularna i atrakcyjna turystycznie. Nie brakuje tutaj niezwykłych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Kwitnie tu również życie kulturalne i towarzyskie, organizowane są różnego rodzaju koncerty i imprezy, z których najbardziej chyba popularnym wydarzeniem jest jarmark, nazywany często po prostu Dniami Miasta.

Trudno wyobrazić sobie udaną wycieczkę do Bystrzycy Kłodzkiej bez zatrzymywania się tutaj na dłużej. Stąd też ogromne zapotrzebowanie na noclegi. Bystrzyca Kłodzka przygotowała całe mnóstwo miejsc noclegowych, a baza noclegowa oferuje miejsca w hotelach czy pensjonatach o różnym standardzie. Można odpowiednio wcześniej zarezerwować nocleg w Bystrzycy na Meteorze. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na spędzenie swojego urlopu. Przebywając tutaj, koniecznie należy odwiedzić Muzeum Filumenistyczne, które jest jedynym tego typu obiektem w całej Polsce. Obejrzeć możemy tutaj całe mnóstwo eksponatów, związanych z szeroko pojętym tematem ognia, zapałek czy zapalniczek. Zbiory i eksponaty są całkiem liczne, a klimat panujący wewnątrz niepowtarzalny. Warto wybrać się tutaj z całą rodziną, również z dziećmi, które z całą pewnością będą zachwycone pobytem w tym niesamowitym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>