5 października 2016

Beskid Niski na rowerach z Wysowej-Zdroju

Beskid Niski to teren znakomicie nadający się na wycieczki rowerowe. Kolarze znajdą tu wymagające trasy z pięknymi widokami i interesującymi miejscami na postój. Przy tym wszystkim, coś ciekawego znajdą dla siebie zarówno szosowcy, jak i miłośnicy jazdy po lesie. Wygodnym pomysłem jest wyjazd na kilka dni z noclegiem w Wysowej Zdroju. Stąd można codziennie wyruszać na interesujące wycieczki przepięknymi drogami Beskidu Niskiego. Sama wieś idealnie nadaje się na bazę wypadową ze względu na łatwość znalezienia taniego i kameralnego pokoju. Wysowa-Zdrój posiada rozbudowaną bazę noclegową już od czasu PRL-u. Oprócz kilku wiekowych hoteli i ośrodków leczniczych turyści mogą wybrać również jeden z pensjonatów. Ponadto miejsca noclegowe oferują niektórzy miejscowi gospodarze. Dla gości przeznaczono również pole namiotowe i kompleks małych turystycznych domków. Miejsc do spania jest więc w Wysowej pod dostatkiem.

Jeśli chodzi o trasy rowerowe jest ich w okolicy pod cała masa. Największe możliwości daje wyjazd z Wysowej w kierunku północnym, po drodze w stronę Uścia Gorlickiego. Stąd możemy szybko dostać się nad Klimkówkę – zbiornik retencyjny który zasłynął tym, że kręcono na nim sceny płynięcia po Dniestrze z filmu „Ogniem i Mieczem”. W pobliżu warto odwiedzić także wioski Kwiatoń i Skwirtne, znane z pięknych cerkwi i starej łemkowskiej zabudowy. Podobne widoki znajdziemy w Regetowie, znanym dodatkowo ze stadniny koni huculskich. To właśnie one były wykorzystywane podczas kręcenia wielu filmów Jerzego Hoffmana, m. in. „Starej Baśni”. Dalej na wschód można odbyć widokową wycieczkę przez Gładyszów w stronę Krzywej. Tam rozpoczyna się niedawno utworzona bita droga u stóp Wołowca, prowadząca do schroniska w Bartnem. Jest to znakomite miejsce na spacery i wycieczki rowerowe. Z kolei na zachód od Klimkówki można kierować się na rowerze w stronę Krynicy Zdroju, odwiedzając np. Brunary czy Kamianną, znaną z pszczelarstwa. Innym pomysłem na ciekawą wycieczkę rowerową jest wyjazd na Słowację. Z Wysowej przez Blechnarkę wyjeżdżamy na Przełęcz Wysowską, na której znajduje się granica państwa. Stamtąd zjeżdżając do Stebnickiej Huty jedziemy urokliwą trasą w cieniu Buszowa i Magury Stebnickiej w stronę Zborowa. Wytrwali kolarze mogą pokusić się nawet o dojechanie do Bardiowa – średniowiecznego miasta z dobrze zachowaną zabudową i fortyfikacjami. Po drodze można zahaczyć o uzdrowisko Bardejovskie Kupele celem zakupu charakterystycznych miejscowych wafelków (Oblatky) i zwiedzenia skansenu.

One thought on “Beskid Niski na rowerach z Wysowej-Zdroju”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>